Naše zvířata, nejen na výstavě, krmíme krmivy VERSELE-LAGA. K dostání ve všech dobrých obchodech, nebo na adrese: CZanidis, s.r.o. Košíkov 76, 595 01 Velká Bíteš

No images

Další informace o dění v organizaci naleznete zde: facebook/zocshbohdalov

No images

Deutsche informationen

No images

Mediálním partnerem je:

No images

Náš tradiční dodavatel čestných cen a pohárů

No images

Spolupořadatelem akcí pro děti je Základní škola a mateřská škola Bohdalov

No images

Kdo je přihlášen

Právě připojeni - hostů: 99 

Víkend 5. - 6. 10. 2013 patří milovníkům zvířat

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

 

Víkend 5. – 6. 10. 2013 patří milovníkům zvířat

První říjnový víkend bude v Bohdalově již tradičně patřit Výstavě Vysočiny, která nesporně patří do výčtu velkých chovatelkých akcí nejen na Vysočině, ale i v rámci celé ČR.

O výstavě:

Výstava Vysočiny je oblastní výstavou s velmi širokým záběrem. Vystavují tu jak chovatelé z okolí (Havlíčkobrodsko, Žďársko,…), tak i z východních a středních Čech a také z jižní, střední i severní Moravy. Proto je výstava průřezem chovatelského spektra vnímána jako jedna z největších a nejkvalitnějších výstav u nás. Počtem zvířat, organizací výstavy, kvalitou služeb a katalogu rozhodně převyšuje oblastní výstavy běžného formátu. Vždyť na ní bývá přítomno cca 3000 zvířat, to je tolik, co přibližně na některých ročnících celostátních výstav! Kvalitu celé akce podtrhuje celý vzhled a umístění výstavy. Jinak klidná víska v srdci Vysočiny se na tři dny stává centrem chovatelství. Celá výstava je umístěna v ulici okolo místního kulturního domu. V něm je umístěna expozice holubů, expozice drůbeže je situována na trávníku před kulturním domem a klece s králíky v přilehlé uzavřené ulici. Uličky mezi klecemi jsou vždy dost prostorné, aby se zde mohlo hovořit u klecí ve skupinkách. Katalog výstavy je detailně zpracovaný.

Proč výstava dokáže přilákat tisícovky návštěvníků?

Výstavy pořádáme pro chovatele, ať již je tím myšlen vystavovatel nebo návštěvník. V praxi to např. znamená, že vystavovatelé neplatí klecné, organizátoři zajišťují svoz zvířat. Podzimní termín je ideální pro výběr zvířat do chovu, a tak většina prodejných zvířat zde změní majitele. Svou roli má i příjemné prostředí, dobré občerstvení a stále se rozrůstající řada doprovodných expozic. Bohdalovští chovatelé se každý rok snaží, aby ta příští výstava byla ještě podařenější a aby si každoroční chovatelský svátek všichni co nejvíce užili.

Ocenění zvířat

Posuzování proběhne v pátek 5. října dopoledne, provádějí jej akreditovaní vybraní posuzovatelé Českého svazu chovatelů. Jako zapisovatelé a nosiči zde, kromě chovatelů, odvedou práci také studentky a studenti Střední školy obchodu a služeb v Jihlavě, i díky nim se výsledky daří do cca 13:30 hod předat k elektronickému zpracování.

Kromě čestných cen budou nejlepším zvířatům předány také tituly „Šampión Vysočiny“. Tituly budou uděleny na jednotlivce a platí i pro vystavovatele mimo Kraj Vysočina. Obdobně tomu bude u mladých chovatelů. Je udělován i titul „Mistr Vysočiny“. Udělen bude vystavovateli jehož kolekce králíků získá nejméně 378 b. V případě drůbeže 283 b., u dvoučlenných kolekcí vodní drůbeže pokud průměr ocenění bude nejméně 94,5 b. Z voliéry holubů budou započteni tři nejlépe ocenění holubi a jejich součet bodů bude nejméně 285 b.

Posouzení ovcí a koz proběhne v pátek po 17.00 předsedou Svazu chovatelů ovcí a koz Ing. Marešem a ředitelem ČMSCH, a.s. Ing. Růžičkou. Vyhlášené budou nejlepší dvě kolekce ovcí, nejlepší dvě kolekce koz a nejlepší plemeník (beran nebo kozel).

Na co se letos mohou ti, kdo navštíví výstavu těšit?

Největší zastoupení mají vystavení králíci, holubi, ovce, kozy a drůbež, nejen různá plemena slepic, ale také krůty, perličky, křepelky, husy, kachny a pižmovky. Chybět nebude okrasné ptactvo, akvarijní rybky, terarijní zvířata či nutrie.

Součástí akce je speciální výstava sebritek - zakrslého plemene drůbeže, kde kohout má stejné opeření jako slepice, charakteristická je lemovaná kresba. Ta je umístěna v chovatelské hale nedaleko výstaviště.

Pro školy a školky

U příležitosti Mezinárodního dne zvířat jsme pro dětské kolektivy připravili akci pod názvem „Hrádky se zvířátky“. Akce je pořádána s podporou Kraje Vysočina. Při Výstavě Vysočiny v Bohdalově bychom rádi dětem a mládeži prezentovali zájmové chovy, především pak česká národní plemena. Cílem projektu je seznámit děti s chovem zvířat, navázat na chovatelskou tradici v kraji, podpořit zájem dětí a mládeže o zájmový chov zvířat, ukázat jim možnost kvalitního vyplnění volného času. Projekt navazuje na práci s chovatelskou mládeží v minulých letech, kdy se ukázalo, že děti mají velký zájem o chov domácích a zájmových zvířat. Podchycení tohoto zájmu ovlivňuje jejich vztah ke zvířatům i přírodě, často ovlivní i výběr školy a povolání.

Cílovou skupinou jsou děti a mládež bez omezení věku. Akce je určena jak dětským kolektivům - MŠ i ZŠ (pátek 5. října), tak rodičům s dětmi (sobota a neděle 6. a 7. října). Připravena budou stanoviště týkající se jednotlivých druhů doma chovaných zvířat (králíků, holubů, drůbeže, drobných hlodavců, terarijních zvířat, akvaristiky, chovu koček, psů, ovcí a koz). Část programu je připravena v kulturním domě v Bohdalově a tělocvičně školy, zbytek na samotné výstavě. Vstup pro dětské kolektivy a doprovod je v pátek 5. 10. 2012 zdarma.

Ani letos nebude chybět doprovodný program
Po oba dny bude nejenom pro děti zajímavá zooterapie a jízda v kočáře taženým koníkem paní Křestanové. V tělocvična školy bude patřit předvádění králičího hopu a tance se psem Lady Krejčové Šípové. V prostoru za školou předvede práci ovčáckého psa Milan Chlumský.
Na nedělní dopoledne je připravena ukázka výcviku psů. Na sobotu i neděli jsou připraveny přednášky o králících, holubech i drůbeži. Jejich témata naleznete na www.cschbohdalov.cz Nejmenší návštěvníci se mohou „vyřádit“ na skákacím hradu Českého rozhlasu REGION, který se stal mediálním partnerem výstavy. V neděli od 13 00 proběhne slavnostní vyhlášení výsledků za účasti významných osobností.
V letošním roce se zároveň s výstavou zde budou konat také farmářské trhy, na kterých najdou návštěvníci jistě mnoho kvalitních a zdravých potravin a výrobků, např. prodej sýrů, včelích produktů, masa, zahrádkářské výpěstky a potřeby a řady dalších. Samozřejmě na výstavě nebude chybět nabídka chovatelských potřeb.
Tradicí je bohatá tombola a dobré občerstvení. Více informací naleznete na našich internetových stránkách: www.cschbohdalov.cz

Výstava Vysočiny v Bohdalově patří mezi „ty větší“, má tradici, vhodný termín pro koupěchtivé návštěvníky, dobré zázemí, zajímavý doprovodný program, prostě pro každého něco. Přijďte se přesvědčit i Vy.