Naše zvířata, nejen na výstavě, krmíme krmivy VERSELE-LAGA. K dostání ve všech dobrých obchodech, nebo na adrese: CZanidis, s.r.o. Košíkov 76, 595 01 Velká Bíteš

No images

Další informace o dění v organizaci naleznete zde: facebook/zocshbohdalov

No images

Deutsche informationen

No images

Mediálním partnerem je:

No images

Náš tradiční dodavatel čestných cen a pohárů

No images

Spolupořadatelem akcí pro děti je Základní škola a mateřská škola Bohdalov

No images

Kdo je přihlášen

Právě připojeni - hostů: 123 

Pozvánka na Výstavu Vysočiny 5. - 6. 10. 2013

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

5.-6. října chovatelé z celé České republiky představí návštěvníkům to nejlepší ze svých chovů.

Na letošní výstavu je přihlášeno 1233 králíků, 807 holubů a 946 slepic, kachen, hus, krůt, perliček, a pižmovek. K vidění budou také ovce, kozy, okrasné ptactvo a další.

Pro ty, kdo se přijedou na Výstavu Vysočiny podívat, bude jistě zajímavá i pestrost vystavených plemen a barevných rázů.

V expozici králíků naleznete 47 plemen králíků, některá z nich i ve více barvách či kresbách anebo typech srsti. Pro zajímavost uvedu, že v České republice je 68 uznaných plemen králíků. Rozdíly mezi některými z plemen budou skutečně fenomenální, především ve velikosti. Mezi jednoznačné zajímavosti budou patřit tři desítky belgických obrů s hmotností více než 7 kg. Oproti zakrslým králíkům se zhruba jedním kilogramem to jsou opravdoví velikáni. Právě zakrslá plemena patří k současným populárním králíkům, zejména u dětí a mládeže pro svou roztomilost a v Bohdalově budou vystavena ve více barvách. Další známou králičí kuriozitou jsou čeští strakáči, či angličtí strakáči se svou velmi přesnou barevnou kresbou na bílém základě. Zato tzv. rexovitá plemena králíků jsou typická svojí kratší a velmi hebkou srstí. Kdo si jednou pohladil takového králíka, tak na ten „plyšový“ pocit již nikdy nezapomene. To vše a mnoho dalších, včetně dále holubů, drůbeže, ovcí a koz a okrasného ptactva, přinese letošní Výstava Vysočiny v Bohdalově, městysi nedaleko Žďáru nad Sázavou."

 

Bohdalovská výstava je také výjimečná zastoupením plemen kura - slepice a kohouty různých plemen, barevných a kresebných rázů bude možno vidět ve 198 voliérách. Nejmenší plemena váží půl kila, největší kuři až 6 kg.

Zajímavé jsou i tělesné tvary, např. vyandotky zdobí ocasy připomínající rozkvetlé pivoňky, brahmánky jsou velmi vysoké. K atraktivním plemenům patří fénixky s ocasy dlouhými kolem jednoho metru, nebo malinké japonky s obrovskými hřebeny a kratičkýma nohama.

Divácky zajímavé jsou chundelaté hedvábničky, jejichž peří připomíná spíše srst. Mají modrou kůži a nenajde se moc těch, kdo by se odvážili ochutnat jejich maso. Odvážlivci ale zjistí, že má skvělou chuť a připomíná divočinu.

Na své ale přijdou i ti, kdo nehledají plemena pro okrasu, ale pro užitek. Vystavena jsou lehká či středně těžká plemena šlechtěná pro snášku, mezi nimi i ta, která se vyznačují velkými vejci – velsumky a bílefeldské slepice.


Tradiční součástí je speciální výstava v budově staré škole plemene sebritek. Jedná se o skutečné miniatury mezi slepičkami. Jejich hmotnost je kolem půl kilogramu.

Holub patří mezi druhy zvířat s největší tvarovou, pernatou a barevnou modifikací.


V této expozici nesporně zaujmou indičtí pávici, jejichž ocas tvoří vějíř podobný pavímu. Ve třech barevných rázech se představí také kudrnáč, který vypadá, jako kdyby mu chovatelé nechali u kadeřníka udělat trvalou. Velmi oblíbená jsou plemena voláčů, která při předvádění nafukují vole, někdy až do neuvěřitelných rozměrů.
Nemohu nezmínit naše národní plemena, vystaveni jsou moravští, hanáčtí, brněnští i slezští voláči, české čejky, prácheňští kánici, moravští pštrosi, pražští rejdiči i moravští moráci.

Svou speciální výstavu tu bude mít Klub chovatelů českých staváků a Klub chovatelů moravského pštrosa.

Novinkou na letošní výstavě bude šumavská ovce, plemeno českého původu. V roce 1987 bylo plemeno zařazeno do světového genofondu ohrožených druhů hospodářských zvířat a od roku 1992 tvoří genovou rezervu ovcí v ČR. Jedná se o plemeno s trojstrannou užitkovostí (maso, mléko, vlna). Plemeno je vhodné k chovu v horských oblastech.

Z plemen koz se nově představí jihoafrické plemeno s užitkovostí maso, mléko a kůže. Plemeno je typické na hlavě načervenalou s lysinou. Koza i kozel jsou rohatí a typický svislýma ušima. Kozy jsou klidného temperamentu vhodné jak pro chov v oplůtku, tak na volné pastvě.


Bližší informace o výstavě a vystavovaných zvířatech můžete také získat u pořadatelů:

Jaroslav Drejček, tel.: 605 226 510, předseda ZO ČSCH Bohdalov, která je
pořádající organizací

Ing. Iveta Prombergerová, Ph.D., tel.: 603 953 689

Ing. Marie Ondráková, Ph.D., tel.: 606 618 568