Naše zvířata, nejen na výstavě, krmíme krmivy VERSELE-LAGA. K dostání ve všech dobrých obchodech, nebo na adrese: CZanidis, s.r.o. Košíkov 76, 595 01 Velká Bíteš

No images

Další informace o dění v organizaci naleznete zde: facebook/zocshbohdalov

No images

Deutsche informationen

No images

Mediálním partnerem je:

No images

Náš tradiční dodavatel čestných cen a pohárů

No images

Spolupořadatelem akcí pro děti je Základní škola a mateřská škola Bohdalov

No images

Kdo je přihlášen

Právě připojeni - hostů: 92 

Mladí chovatelé v ZO ČSCH Bohdalov slaví 50 let nepřetržité práce (2014)

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Mladí chovatelé v ZO ČSCH Bohdalov slaví 50 let nepřetržité práce

V letošním roce se naše základní organizace dočkala krásného jubilea: v roce 2014 je to 50 let od doby kdy u nás začal fungovat chovatelský kroužek. V roce 1964 se jeho vedení ujal ředitel místní základní školy František Blaha. Bohužel tento učitel po několika letech odešel z Bohdalova a chovatelský kroužek svoji činnost ukončil.

V dubnu 1974 se vedení kroužku ujal Ing. Vladimír Hlávka. V počátku byl kroužek jen pro králíkáře a holubáře, později přibyli ještě chovatelé exotického ptactva a i drůbeže. V roce 1975 se poprvé mladí chovatelé z naší organizace zúčastnili národního kola soutěže chovatelské dovednosti mladých a hned přivezli jedno medailové místo. Možná i to přispělo k tomu, že někdo připomněl postoj Ing. Hlávky (vojáka z povolání) na události v roce 1968, a proto nemohl dál pokračovat ve vedení chovatelského kroužku a ten v roce 1976 ukončil svoji činnost. Někteří mladí chovatelé však v chovatelství pokračovali.

V roce 1979 se dva mladí chovatelé opět zúčastnili národního kola pod vedením Františka Musila.

V roce 1980 byla činnost kroužku obnovena. Jeho vedení se ujal Pavel Promberger, odchovanec předchozího kroužku. Mladí chovatelé se opět začali zúčastňovat národních kol SCHDM a úspěchy, i ty nejvyšší, na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 1988 převzala vedení kroužku Marie Ondráková, která ho vedla deset let, během studia.

Později se ve vedení kroužku vystřídali Pavel a Iveta Prombergerovi. A dnes jej vede opět nejmladší generace těch, kteří si kroužkem prošli – Jiří Boháček, David Chalupa a Michaela Bradáčová.

Naše organizace organizuje kroužek mladých chovatelů ve spolupráci se ZŠ a MŠ Bohdalov. Kroužek je oblíbený a ve svém snažení úspěšný. Prvním úkolem, který stojí před mládežníky v kroužku, na začátku školního roku, je pomoc na říjnové Výstavě Vysočiny. Tato velká akce by se bez nadšené pomoci dětí z kroužku již neobešla. Po výstavě se kroužek trochu zklidní a může se začít soustředit na svou hlavní náplň:

povídání o zvířatech, předvádění zvířátek, řešení různých problémů v tom či onom chovu. Protože i vedoucí jsou jenom lidé a v mnohém poradit nedovedou, jezdí se občas na exkurze k chovatelům, aby mladí chovatelé načerpali zkušenosti přímo od zdroje. Po vánoční prázdninové pauze se tep srdíček zase zrychluje; začíná příprava na Olympiádu mladých chovatelů. Okresní kolo se koná už v dubnu a celostátní kolo, do kterého postupují vítězové kategorií a odborností, se koná v létě. Vítězství v Olympiádě je nejvyšší možné ocenění, které může mladý chovatel od Českého svazu chovatelů obdržet.

Letos bohdalovští mladí chovatelé opět pomohli okresnímu družstvu získat první místo v bodování okresů. V dvanáctičlenném okresním družstvu, které jelo na celostátní kolo do Tábora, bylo 5 soutěžících z Bohdalova a povedlo se jim zvednout bilanci družstva o jedno páté, dvě třetí a dvě druhá místa ve své odbornosti a věkové kategorii. Je to velký úspěch pro ně a obrovská radost pro nás vedoucí, kteří jsme vedením kroužku pověřeni.