Naše zvířata, nejen na výstavě, krmíme krmivy VERSELE-LAGA. K dostání ve všech dobrých obchodech, nebo na adrese: CZanidis, s.r.o. Košíkov 76, 595 01 Velká Bíteš

No images

Další informace o dění v organizaci naleznete zde: facebook/zocshbohdalov

No images

Deutsche informationen

No images

Mediálním partnerem je:

No images

Náš tradiční dodavatel čestných cen a pohárů

No images

Spolupořadatelem akcí pro děti je Základní škola a mateřská škola Bohdalov

No images

Kdo je přihlášen

Právě připojeni - hostů: 439 

Historie ZO

ŠEDESÁTINY ZO ČSCH BOHDALOV

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Aktualizováno Čtvrtek, 09 Září 2010 19:51 Napsal uživatel Administrator Čtvrtek, 09 Září 2010 19:36

Obec Bohdalov ležící v srdci Vysočiny má asi tisícovku obyvatel. Čím se ale tato obec zapsala do širšího povědomí? V první řadě je to určitě krásnou přírodou, vždyť se také nachází uprostřed přírodního parku Bohdalovsko. Mnozí zde obdivují úchvatné pohledy z kopců na soustavu rybníků a mají dojem, jako by zde, uprostřed Vysočiny, najednou dohlédli až k Třeboni, kdyby ovšem kolem nebyly ty nádherně zelené louky, lesy a kopce. Hodně lidí si Bohdalov vybaví s nezapomenutelnými vzpomínkami z pobytu v táboře Radost. Mnoho návštěvníků sem v poslední době přijíždí také díky astrologovi a léčiteli Emilu Havelkovi. Chovatelé však především Bohdalov znají zásluhou dlouholeté a úspěšné činnosti chovatelské organizace, která v této nevelké obci každoročně pořádá v současnosti rozsahem třetí největší a nejvýznamnější výstavu v republice, hojně navštěvovanou domácími i zahraničními chovateli, a také díky dlouholeté a velmi úspěšné práci s chovatelskou mládeží.
První zmínky o práci drobnochovatelů v obci spadají již do období po skončení druhé světové války, kdy vznikaly i pro chovatelství příznivější podmínky a v obci se začíná rozvíjet kontrola užitkovosti v chovu koz. V roce 1949 zde byla založena první chovatelská organizace, stále jen s jedním chovatelským odborem – chovem koz v kontrole užitkovosti, která začala pořádat aukční trhy mladých kozlíků. Po založení ČSCHDZ v roce 1957 do ní přešli i tito členové. Další odbornosti byly založeny v roce 1963 – chov králíků, drůbeže a holubů, a tyto společně s chovem koz jsou hlavními odbornostmi v organizaci i do dnešních dnů. Již o rok později byl zde založen chovatelský kroužek mladých chovatelů, který vedl tehdejší ředitel základní školy. Od té doby, i když s několika kratšími přestávkami, pokračuje práce s mladými chovateli do současnosti. V roce 1975 se bohdalovští mladí chovatelé poprvé zúčastnili národního kola soutěže chovatelské dovednosti v Pardubicích a hned přivezli jedno medailové místo a další pěkná umístění. Začala tak velmi úspěšná účast mladých chovatelů z Bohdalova v této soutěži, z nichž řada z nich se stala několikanásobnými vítězi národního kola, a pro mnohé z nich se stal chovatelský koníček i profesí. V posledních letech došlo k dalšímu rozšíření chovatelských odborností, zvláště mezi mladými chovateli, a tak kromě tradičních venkovských odborností, přibyly i odbornosti patřící dříve spíše městským organizacím. Zvýšil se tak i počet mladých chovatelů v organizaci, a tak není divu, že okres Žďár nad Sázavou, jehož tým bývá ze dvou třetin složen ze zástupců bohdalovské organizace, byl v posledních třech letech vždy nejúspěšnějším okresem na národním kole soutěže chovatelské dovednosti mladých. Tato dlouholetá a náročná práce je však hlavně znát v základní organizaci, kdy značná část členů základní organizace začala s chovatelstvím již v mládežnickém věku a není tedy nic divného, že průměrný věk dospělých členů organizace činí 40 let, což jí může většina organizací závidět.
První svoji výstavu připravila základní organizace v roce 1975 při místní pouti. Od té doby začala pořádat výstavy pravidelně každý druhý rok a od roku 1985 každoročně. Organizační úroveň těchto výstav každoročně stoupala díky nadšení a snaze členů. Po sametové revoluci došlo k mírnému útlumu činnosti organizace, což se projevilo i na snížení úrovně a velikosti pořádaných výstav. Na rozdíl od řady zaniklých organizací však bohdalovská organizace nabrala v roce 1996 novou sílu a pustila do pořádání velké výstavy – okresní výstavy spojené se soutěžní výstavou mezi okresy Vysočiny. Tato výstava se poprvé konala v prostorách a okolí Domu kultury v Bohdalově. Od té doby je v těchto prostorách okresní výstava pořádána každoročně a meziokresní vždy, když je pořadatelem okres Žďár nad Sázavou. Od roku 2003 se tato výstava po zásluze stala známou jako Výstava Vysočiny.
Čím je tato výstava v nevelké obci, tak zvláštní, že dokáže přilákat tisícovky návštěvníků nejen z celé republiky, ale i ze zahraničí? Určitě tím, že se zde řídí hesly: „Výstava je chovatelským svátkem“ a „Výstavy pořádáme pro chovatele“, ať již je tím myšlen vystavovatel nebo návštěvník. A jak se tento přístup projevuje v praxi? Majitelé vystavovaných zvířat nejenom že zde neplatí klecné, ale organizátoři také zajišťují svoz zvířat z hlavních tahů nejen kraje Vysočina, ale třeba i přilehlého okolí dalších krajů. Podzimní termín je ideální pro výběr zvířat do chovu, a tak většina prodejných zvířat zde změní majitele. I to je určitě jeden z důvodu oblíbenosti této výstavy u vystavovatelů i návštěvníků, kromě příjemného prostředí, dobrého občerstvení a stále se rozrůstající řady doprovodných expozicí, včetně klubových expozicí králíků japonských nebo sebritek, či chovatelů morčat. Kdo někdy pořádal jakoukoliv akci, jistě ví, že ne vždy všechno vyjde dokonale, ať již organizátorům nepřeje počasí, selže technika nebo se všechno nepovede zcela dokonale. Bohdalovští chovatelé se však každý rok snaží, aby ta příští výstava byla ještě podařenější a aby ten každoroční chovatelský svátek si všichni co nejvíce užili.
V letošním roce bohdalovská organizace připravuje 3. a 4. října 2009 již svoji 29. výstavu. Přijeďte se i Vy podívat do této malebné vesničky uprostřed Vysočiny na výstavu pořádanou chovatelskými srdci pro Vás chovatele.

JAROSLAV DREJČEK, MARIE ONDRÁKOVÁ